Canada

 

 

 

 

2017 Show News
*Target Weimaraners have had a Great Busy Year*
Talo - was Specialed this year with Heidi Gervais PH and occasionally by myself and Ranks #1 Male Weimaraner in Canada, #2 in Breed and #19 in Sporting Group.
Envy Ranks # 5 Female Weimaraner in Canada and #10 in Breed.
Cinder Ranks #9 Female Weimaraner in Canada, #19 in Breed and #4 Puppy in Breed.

*Some of Talo's highlights* 
May 6, 2017 Talo won Reserve Best In Show at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Darle Heck.

July 14, 2017 Talo won Select Dog at Westwind Sporting Dog Club under Judge Judith Taylor.
July 15, 2017 Talo won Best of Opposite Sex at the Weimaraner Association Of Canada National Specialty Show under Judge Keith Simmons Handled by Amanda Williams.
July 15, 2017 Talo won Best Of Breed with an entry of 18 Weims. and a Group 3 at the Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club Show under Judge Micheal Gelinas.
July 16, 2017 Talo won Select Dog at the Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club  Show under Judge Patrice Johansen.

July 23, 2017 Talo won the Sporting Dog Club Of BC Specialty Show with an entry of 122 dogs under Breeder Judge Keith Simmons.

In August Talo competed in the US and won Reserve Winner to a 5 Point Major under Judge Britt Jung Aug. 17, 2017 at the Rainier Sporting Dog Association and Winners Dog for a 5 point Major under Judge Charles Olvis Aug. 19, 2017 at the Olympic Kennel Club Show held in Enumclaw, WA.
In October we made the long trek with Heidi to Pleasanton, California were Talo won Best Of Winners for a 4 point Major under Judge David Kittredge at the Skyline Dog Fanciers Of San Mateo Co. Show Oct. 20, 2017 finishing his American Championship.

*Some of Envy's highlights*
Envy - was shown occasionally as we were focusing on Talo this year but she managed to have some nice wins as well.
May 7, 2017 Envy completed her Grand Championship at the Lakes District Kennel Club Show.
July 14, 2017 Envy won Best Of Opposite Sex at the Westwind Sporting Dog Club under Judge Judith Taylor.
July 14, 2017 Envy won Best Of Opposite Sex at the Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club under Judge Sandi Gelinas.
July 15, 2017 Envy won Select Bitch at the Weimaraner Association Of Canada National Specialty Show under Judge Keith Simmons.
July 16, 2017 Envy won Best Of Breed at the Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club Show under Judge Patrice Johansen with 19 entries and made the cut in Group under Judge Keith Simmons.

In August Envy competed in the US and won her first 5 point Major Aug. 17, 2017 by going Best of Winners under Britt Jung and from there she was eligible for NOHS and went on to win a NOHS Group 3 at the Rainier Sporting Dog Association Show.
August 18, 2017 was Envy's WCA Futurity were she placed 3rd in her Futurity Class of 11 Junior Bitches held in Enumclaw, WA.
In October Envy also made the trek to Pleasanton, California were on Oct. 21, 2017 she went Reserve to the 4 point Major under Judge Paula Nykiel and the following day won Winners Bitch for the 4 point Major under Judge Paul Campanella Oct. 22, 2017 at the Del Valle Dog Club Of Livermore.
In November Envy went to Monroe, WA. and won Winners Bitch, Best Of Winners and Best Of Opposite Sex for a 5 point Major at the Whidbey Island Kennel Club Inc. Show Nov. 19, 2017 finishing her American Championship.

Cinder's second weekend out in May 20, 21 and 22 2017 earned her Canadian Championship from start to finish at the Fort St. John & District Kennel Club Show Winning 4 Best Of Winners, 2 Best Of Breeds a Gr. 2 and a Gr. 4 as well as 2 Best Puppy In Groups.
Cinder also won 3 Best Puppy In Groups at the Prince George Kennel Club in July.

2016 SHOW NEWS
Lapua - finished her Grand Championship in April and is #8 Weimaraner in Canada.
Rossi - finished her Grand Championship in July.
Envy - finished her Championship in October and has 5 points towards her Grand Championship and is #4 Weimaraner Puppy.
Talo - was shown selectively while he grows up and is #6 Weimaraner in Canada.

Thank you to Heidi Gervais, Doc Coulas, Madison Fillion, Robyn Baldrey and Amanda Williams.
for a fun filled year.
2015 SHOW NEWS
Kimber - finished her American Championship in January.
Rossi - finished her Canadian Championship in April.
Lapua - finished her Canadian Championship in May and needs 3 points to finish her Grand Championship.
Talo - finished his Canadian Championship in June and his Grand Championship in July.
Talo also finishes the Show Year as
# 2 Sporting Dog Puppy
# 1 Weimaraner Puppy
# 1 Male Weimaraner
# 3 Weimaraner in Breed.

A BIG thank you to My handlers Michelle Yeadon, Doc Coulas, Mary Ellen Whyte and Madison Fillion.

2014 SHOW NEWS
* Icon sired his first litter*
Watch for his pups in the show ring in 2015.
Icon and Kimber both make Top 10 in Canada with limited showing and both finished their Grand Championships. 
In the US Kimber won a 3 point and a 5 point Major and Icon won a 5 point Major.
Rossi and Lapua are well on their way to becoming Canadian Champions as well.
Thank you to all the Judges for another GREAT year.


Elsie Murray Canine Centre Society
November 21, 2014
Lapua wins Reserve under Judge Alan Bennett.
November 22, 2015
Lapua wins Reserve under Judge Mel Saranchuk.
Ladies Kennel Club of BC
November 23, 2014
Rossi wins Reserve under Judge Lynda Saranchuk.
November 24, 2014
Rossi wins BOW and Best Puppy In Group under Judge Jose Antonio Molina Ortiz. (2 points)
Lapua wins Reserve.

Skaha Kennel Club
September 5, 2014
Show #1
Lapua wins WB under Judge Martin Doherty. (1 point)
September 6, 2014
Show #2
Rossi wins BOW under Judge Wayne Thomson. (1 point)
September 7, 2014
Show #3
Lapua wins BOW under Judge Julio Ronco. (2 point)

Kamloops and District Kennel Club
August 29, 2014
Show #1
Kimber wins BOB under Judge Doug Windsor. (Grand Championship.)
Rossi wins BOW. (2 points)
August 30, 2014
Show #2
Kimber wins BOB under Judge Jon Cole.
Lapua wins BOW and Best Puppy In Group. (2 points)
August 31, 2014
Show #3
Kimber wins BOS under Seamus Oates.
Rossi wins WB. (1 point)
Silas wins BOW. (2 points)
September 1, 2014
Show #4
Rossi wins BOB under Judge George Kostopoulos. (3 points)
Silas wins WD. (1 point)

Prince George Kennel Club
July 25, 2014
Show #1
Icon wins BOB under Judge Robert Whitney.
Show #2
Icon wins BOB under Judge Elaine Whitney.
July 26, 2014
Show #3
Icon wins BOB and a Group 2 under Judge Susan Badick.
Lapua wins Best Baby Puppy in Group.
Show #4
Icon wins BOB under Judge Wayne Thompson.
Rossi wins Best Baby Puppy in Group.
July 27, 2014
Show #5
Icon wins BOB under Judge Lee Anne Bateman.
Rossi wins Best Baby Puppy in Group.
Show #6
Icon wins BOB under Judge Richard Fehler.
Lapua wins BEST BABY PUPPY IN SHOW.

Nicola Valley Kennel Club
June 28, 2014
Show #1
Icon wins BOB under Judge Lee Anne Bateman.
June 29, 2014
Show #2
Icon wins BOB under Judge Dr. Michael Woods earning his Grand Championship.
June 30, 2014
Show #3
Icon wins BOB and a Group 1 under Judge Tim Doxtater.
July 1, 2014
Show #4
Icon wins BOB and a Group 3 under Judge Donald Emslie.

Fort St. John and District Kennel Club
May 17, 2014
Show #1
Icon win BOB and a Group 2 under Judge Bill Walkey.
Show #2
Kimber wins BOB and a Group 1 under Judge Walter Pinsker.
May 18, 2014
Show #3
Icon wins BOB and a Group 3 under Judge Gary Allan.
Show #4
Kimber wins BOB under Judge Kim LeBlanc.
May 19, 2014
Show #5
Icon wins BOB under Judge Natalie Dunfee.
Show #6
Icon win BOB under Judge Phyllis Pancel.

Lakes District Kennel Club
May 3, 2014
Show #2
Kimber wins BOB under Judge Ainslie Mills.
May 4, 2014
Show #4
Kimber wins BOB and a Group 3 under Judge Donald Emslie.

2013 SHOW NEWS
ICON
Finishes the year as #6 Weimaraner, #1 Weimaraner Puppy,
#2 Sporting Dog Puppy in Canada and is the all time winning Male Weimaraner Puppy with 23 BPIG and 3 BPIS.
Kimber finishes the year as #9 Weimaraner with limited showing.
Thank you to all the Judges  for a wonderful year.
Red Deer and District Kennel Club
November 1, 2013
Show #1
Icon wins BPIB and Select Dog.
Kimber wins BOS under Judge Debora Graffman.
November 2, 2013
Show #2
Icon wins BPIB and Select Dog.
Kimber wins BOS under Judge Judith Byrne.
November 3, 2013
Show #3
Icon wins BPIB and Select Dog.
Kimber wins BOS under Judge Charles Olvis.

Lloydminister Kennel And Obedience Club
September 27, 2013
Show #4
Icon wins Group 4 and Best Puppy In Group under Judge Richard Fehler.

Prairie Canine Academy
September 20, 2013
Show #1
Icon wins Group 3 and Best Puppy In Group under Judge Doris Willis.
Show #2
Icon wins BOB under Judge Ed MacDonald. ( 1 Gr Ch Point )
September 21, 2013
Show #3
Icon wins BOB under Judge Javier Ramirez Gomez. ( 1 Gr Ch Point )
Show #4
Icon wins BOB and Best Puppy In Group under Judge Mary White. ( 1 Gr Ch Point )
September 22, 2013
Show #5
Icon wins BOB, Group 2 and Best Puppy In Group under Judge Enrique Gonzalez. ( 1 Gr Ch Point )
Show #6
Icon win Best Puppy In Group under Judge Lee Anne Bateman. 
 
Kamloops and District Kennel Club
August 31, 2013
Show #2
Icon wins BPIB under Judge Lee Anne Bateman.
Icon win 1st place in JUVENILE SWEEPS SR. PUPPY 9-12 MONTHS MALE under Judge Laurel Deptuch.
September 1, 2013
Show #3
Icon wins BPIB under Judge Cherie Holmes.

Westwind Sporting Dog Club 
August 2, 2013
Icon win Select Dog under Judge Thomas Alexander. ( 3 Gr Ch Points )

*Flash*
Icon wins *BEST PUPPY IN SHOW *#3
Prince George Kennel Club
July 26, 2013
Show #1
Icon wins Group 4 and Best Puppy In Group under Judge Donald Fitzsimmons.
Show #2
Icon wins Group 4 and *Best Puppy In Show* under Judge Jacqueline Rusby.
July 27, 2013
Show #3
Icon wins Best Puppy In Group under Judge Thomas Alexander.
Show #4
Icon wins BOB under Judge Ole Nielsen.
July 28, 2013
Show #5
Icon wins Best Puppy In Group under Judge Deborah Graffmann.
Show #6
Icon wins Group 2 and Best Puppy In Group under Judge Mary White.

*Flash*
Icon wins 2 *Best Puppy In shows* as well as becoming a New Canadian Champion at 7 months and 2 days old.

YUKON KENNEL CLUB
June 7, 2013
Show #1
Icon wins Group 1 and Best Puppy In Group under Judge Bruce Owen
and is now a Canadian Champion.
Show #2
Icon win Group 1 and *Best Puppy In Show* under Judge Dave Markus.
June 8, 2013
Show #3
Icon wins BPIG under Judge Phyllis Pancel.
Show #4
Icon win Group 2 and *Best Puppy In Show* under Judge Peter Machen.
June 9, 2013
Show #5
Kimber wins BOB and Group 3 under Judge Bill Walkey.
Icon wins Best Puppy In Group under Judge Bill Walkey.
Show #6
Icon wins Group 4 and Best Puppy In Group under Judge Gary Allan.

FORT ST. JOHN AND DISTRICT KENNEL CLUB
May 18, 2013
Show #1 and #2
Icon wins BPIG under Judge Denise Cornelssen.
Icon wins BPIG under Judge David Eadie.
( Handled by Mary Ellen Whyte www.biancagsp.net )

Kimber wins BOB under Judge Denise Cornelssen.
Kimber wins BOB and Group 4 under Judge David Eadie.

May 19, 2013
Show #3 and #4
Icon wins BOB, Group 1 and BPIG under Judge David Markus.
Icon wins BPIG under Judge Cecilia Ringstrom.
( Handled by Mary Ellen Whyte www.biancagsp.net )

Icon wins 1st place in JUVENILE SWEEPS - JR. PUPPY 6-9 MONTHS MALE under Judge Linda Olafsson.
Kimber wins BOB and Group 3 under Judge Cecilia Ringstrom.

May 20, 2013
Show #5 and #6
Icon win BOB, Group 1 and BPIG under Judge Butch MacDonald.
( Handled by Mary Ellen Whyte www.biancagsp.net )
Kimber wins BOB under Judge Carmen Haller.

LAKES DISTRICT KENNEL CLUB
May 4, 2013
Show #1
Kimber wins Group 3 under Judge Lynda Saranchuk.
Show #2
Kimber wins Group 1 under Judge Mel Saranchuk.
May 5, 2013
Show #3
Kimber wins BOB and Group 3 under Judge Edgar Bajona.
Icon win Best Puppy In Group under Judge Edgar Bajona.
Show #4
Icon wins BOB and Best Puppy In Group under Judge Martin Doherty.


2012 SHOW NEWS
KIMBER finishes the year as #5 Weimaraner in Canada and #2 Weimaraner Puppy.
HANNAH completed her American Championship.
Thank you to all the Judges that recognized Hannah and Kimber this year. 
*News Flash *
Kimber wins her Junior Futurity Class under Judge Walter Sommerfelt.
Weimaraner Club of America
Western Bench Futurity and Maturity
August 24, 2012
 
Western Washington Weimaraner Club, INC.
August 25, 2012
Kimber win BOS in sweepstakes under Judge Pat Jansen.

*News Flash * 
Hannah is now an American Champion as of August 19,2012
Olympic Kennel Club
August 18, 2012
Hannah wins BOW and BOS for a 4 point Major under Judge Terry Stacy.
August 19, 2012
Hannah win BOW for a 3 point Major under Judge Marilyn Spacht.
 
LAKELAND KENNEL and OBEDIENCE CLUB
July 1, 2012
Kimber wins BOB and a Group 4 under Judge Don Emslie.

GRANDE PRAIRIE REGIONAL KENNEL CLUB
June 23, 2012
Kimber wins a Group 4 under Judge Judi Shurb.

YUKON KENNEL CLUB
June 8, 2012
Kimber wins a Group 3 under Judge Sharon Derrik.
Kimber wins a Group 2 under Judger Catherine Barlow.
June 9,2012
Kimber wins a Group 2 under Judge Neil Graves.
June 10, 2012
Kimber wins a Group 1 under Judge Lynda Saranchuk.
Kimber wins a Group 2 under Judge Mel Saranchuk.

FORT ST. JOHN AND DISTRICT KENNEL CLUB
May 19, 2012
Show #1
Ginny wins BOB under Judge Carol Graham.
Show #2
Kimber wins BOB under Judge David Swartwood.
May 20, 2012
Show #3
Kimber win BOB and a Group 3 under Judge Rick Fehler.

Show #4
Ginny wins BOB and a Group 2 under Judge Margaret Jones.

May 21, 2012
Show #5
Kimber wins BOB and a Group 4 under Judge Avery Gaudin.

Show #6
Ginny wins BOB and a Group 4 under Judge Doug Gaudin.
(Sorry no picture)

LAKES DISTRICT KENNEL CLUB
May 5, 2012
Show #1
Kimber wins BOB and a Group 3 under Judge Charles Cyopik.

Show #2
Kimber wins BOB under Judge Christopher Neilson.
May 6, 2012
Show #3
Ginny wins BOB under Judge Honey Glendenning.
Show #4
Kimber wins BOB under Judge Leslie Rodgers.
 
ALBERTA KENNEL CLUB
February 4, 2012
Kimber wins BEST PUPPY IN SHOW  and a Group 4 under Judge Robert Whitney.
Photo by Cathy French
Mr. Whitney is a licensed all breed judge who originally owned and showed Afgan Hounds and is now a breeder/owner/handler of Cavalier King Charles Spaniels.
He's a retired all breed professional handler having shown Best In Show winners in all seven groups with many of these dogs becoming top in their Breen and Group.
He has judged all breed and specialty shows in numerous countries around the world including Europe, Asia, Australia, New Zealand, Bermuda, South America, Scandinavia and the United States of America.
In many op these countries he has had the pleasure of judging Cavalier King Charles Spaniels and provided written critiques.
February 5th, 2012
Kimber wins Best of Opposite and Best Puppy In Breed under Judge Grant Townsend.
February 6th, 2012
Kimber wins Best Puppy In Group under Judge Charles Trotter.
Photo by Cathy French
Charles Trotter began his career in dogs in 1958 as a handler, graduating to zone representative of the Professional Handlers Association for a number of years.
He retired from handling in the late 1970s and began judging soon thereafter.
At the 1997 Westminster Show, the dog he selected as the Working Group winner went on to Best In Show.
Mr. Trotter, well known for his knowledge of canine movement and anatomical structure, credits his background in German Sheperd Dogs to the development of his theories of proper conformation.
 
2011 Show News
Kimber finishes the year as #1 Weimaraner Puppy and
#10 Sporting Dog puppy
Hannah finishes the year as #4 Weimaraner.
Thank you to all the Judges that recognized Kimber and Hannah this year. 
 
 
  
AULD LANG SYNE DOG ASSOCIATION
December 9th, 2011
Kimber wins BPIB under Judge Everett Mincey.
December 10th, 2011
Kimber wins the 9-12 Months Senior Puppy Female Sweeps Class under Judge Louise Davie and then on to win Best In Sweepstakes under Judge Joanne Dixon.
 
ELSIE MURRAY CANINE CENTRE SOCIETY
November 25th, 2011
Kimber wins BPIB and on to win BEST PUPPY IN GROUP under Judge Brian Taylor.
Photo by tedy
November 27th, 2011
Kimber wins PBIB under Judge Robert Verhulst.
 
RED DEER & DISTRICT KENNEL CLUB
November 2nd, 2011
Kimber wins the 6-9 Months Jr. Puppy Female Sweeps Class under Judge Ron Pohl
followed by Runner Up In Sweeps  under Judge Shaunna Bernardin.
November 4th, 2011
Kimber wins Reserve Winners under Judge Richard Beauchamp.
November 5th, 2011
Kimber wins WB, BOW, BPIB and BOB for a 3 point win completing her Championship moving on to make the cut in the tough Group ring and finally on to win
BEST PUPPY IN GROUP under Judge Thomas Alexander.
 Cathy French Photography
 
FRASER VALLEY DOG FANCIERS
October 7th, 2011
Kimber wins WB for a 1 point win under Judge Walter Pinsker.
October 8th, 2011
Kimber wins BOW for a 2 point win under Judge Everett Dean Jr.
October 9th, 2011
Kimber wins WB and BOS for a 1 point win under Judge Gary Allan.
Kimber wins the JUNIOR FEMALES class in the JUVENILE SWEEPSTAKES under Judge Raymond Yurick.
October 10th, 2011
Kimber wins WB for a 1 point win under Judge Ricardo Saldana.
 
LLOYDMINSTER KENNEL AND OBEDIENCE CLUB
September 23rd, 2011
Show # 1
Hannah wins BOB under Judge Donald Fitzsimmons.
Kimber wins BEST PUPPY IN GROUP under Judge Donald Fitzsimmons.
 Cathy French Photography
 
Show # 2
Hannah wins BOB and a Group 2 under Judge Donald Emslie.
Kimber wins BEST PUPPY IN GROUP and BEST PUPPY IN SHOW under Judge Donald Emslie.
  
 
September 24th, 2011
Show # 3
Kimber wins BOB for a 1 point win under Judge Carmen Haller.
Show # 4
Hannah wins BOB under Judge Harold Hutchison.
 
September 25th, 2011
Show # 5
Hannah wins BOB under Judge David Denis.
Show # 6
Hannah wins BOB and a Group 4 under Judge Patricia Lanctot.
 
CRANBROOK AND DISTRICT KENNEL CLUB
August 27th, 2011
Show # 3
Kimber wins BEST PUPPY IN GROUP under Judge John Rowton
at six months of age to the day and her very first show.
 Photo by tedy
 August 28th, 2011
Show #5
Kimber wins BOB over the #1 Weimaraner and her Dam the #2 Female Weimaraner in Canada for her first 2 point win as well as a BPIG under Judge Elaine Whitney.
  Photo by tedy
Show #6
Kimber wins BPIG and BEST PUPPY IN SHOW under Judge Robert Whitney.
  Photo by tedy
 
August 4th, 2011
CERVELO wins BEST IN SHOW at the Glacier View Kennel Club under Judge Denise Cornelssen.
  Photo by Beth Hilborn
Bred and owned by Donna Alarie of Rosewin Weimaraners
Handled by Michelle Yeadon
 
 
July 16th, 2011 
Kimbers Sire:  Cervelo wins the Weimaraner Association of Canada National Specialty under Judge Thomas Alexander.
  Photo by Janine
BIS BISS CAN CH/AM GCH/INTL. CH ROSEWIN ANSON'S CERVELO
  
 PORTLAND KENNEL CLUB
July 24th, 2011
Kimber wins a Group 2 in the 4 to 6 months beginner puppy competition
 with 60 puppies entered and 9 Breeds in the Sporting Group.
 
Hannah whelped a lovely litter of 6 on Feb. 27, 2011. 3 Boys & 3 Girls.
 
LAKES DISTRICT KENNEL CLUB
May 7th, 2011
Hannah wins BOB under Judge Frederick Dewsbury.  (Handled by Doc Coulas).
May 8th, 2011
Hannah wins BOB and a Group 3 under Judge Bud Haverstock.  (Handled by Doc Coulas).
Hannah wins BOB and a Group 4 under Judge Bruce Owen.  (Handled by Doc Coulas).
 
FORT ST. JOHN AND DISTRICT KENNEL CLUB
May 21st, 2011
Hannah wins BOB and a Group 4 under Judge Geraldine Taylor.  (Handled by Doc Coulas).
May 23rd, 2011
Hannah wins BOB and a Group 3 under Judge Paul Odenkirchen.  (Handled by Doc Coulas).
 
GRANDE PRAIRIE REGIONAL KENNEL CLUB
June 24th, 2011
Hannah wins BOB and a Group 2 under Judge Donald Emslie.  (Handled by Doc Coulas).
Hannah wins BOB and a Group 4 under Judge Tim Doxtater. (Handled by Doc Coulas).
 
LAKELAND KENNEL & OBEDIENCE CLUB
July 1st, 2011
Hannah wins BOB and a Group 4 under Judge Carol Graham.
Hannah wins BOB under Judge Margaret Jones.
July 2nd, 2011
Hannah wins BOB under Judge Donna Cole.
Hannah wins BOB under Judge Martin Doherty.
July 3rd, 2011
Hannah wins BOB under Judge Nancy Popovich.
Hannah wins BOB under Judge Barbara Watt
 
 
Hannah is #5 Weimaraner and #2 female in Canada For 2010.
Thank you to all the Judges who recognized Hannah this year.
 
 
August 29, 2010
Hannah wins BOW for a 3 Point Major with 8 Bitches and 9 Dogs competing at the Sammamish Kennel Club Show under Judge Mary Ann Alston.
 
July 25, 2010
Hannah wins BOW for a 5 Point Major with 16 Bitches and 17 Dogs competing at the Stumptown Clusters Portland Kennel Club Show under Judge Stephanie Seabrook Hedgepath.
 
July 16, 2010
Hannah wins BOS at the Prince George Kennel Club Show under Judge Jamieson Glendinning.
Hannah wins BOB and a Group 3 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Honey Glendinning.
 
July 17, 2010
Hannah wins BOS at the Prince George Kennel Club Show under Judge Margret Jones.
Hannah wins BOB and a Group 2 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Deborah Graffman.
 
July 18, 2010
Hannah wins BOS at the Prince George Kennel Club Show under Judge Melvin Beech.
Hannah wins BOS at the Prince George Kennel Club Show under Judge Edgar Bajona.
 
June 26, 2010
Hannah wins BOB and a Group 2 at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Garry Allan.
Hannah wins BOB and a Group 2 at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Carmen Haller.
 
June 27, 2010
Hannah wins BOB at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Richard Lopaschuk.
Hannah wins BOB and a Group 4 at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Edna St. Hilaire.
 
June 28, 2010
Hannah wins BOB and a Group 3 at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Nancy Popovich.
Hannah wins BOB and a Group 3 at the Nicola Valley Kennel Club Show under Judge Walter Pinsker.
 
May 1, 2010
Hannah wins BOB at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Leslie Rogers.
Ryder wins BOS at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Leslie Rogers.
Hannah wins BOB at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Jacqueline Rusby.
Ryder wins BOS at the Lake District Kennel Club Show under Judge Jacqueline Rusby.
 
May 2, 2010
Ryder wins BOB at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Donna Cole.
Hannah wins BOS at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Donna Cole.
Hannah wins BOS at the Lakes District Kennel Club Show under Judge John Rowton.
 
May 22, 2010
Hannah wins BOB at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Michael Lanctot.
Hannah wins BOS at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Patricia Lanctot.
 
May 23, 2010
Hannah wins BOS at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Neil Graves.
Hannah wins BOS at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge L.T. Haverstock.
 
May 24, 2010
Hannah wins BOS at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Tim Doxtater.
Hannah wins BOS at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Donald Emslie.
 
April 5, 2010
Hannah wins BOS at the Renaissance Dog Association Show under Judge Paula Heikkinen-Lehkonen.
 
January 30, 2010
Hannah wins BOB and a Group 2 at the Ladies' Kennel Club Of B.C. Show under Judge Peggy Otero-Gutierrez.
January 31, 2010
Hannah wins BOS at the Ladies' Kennel Club Of B.C. Show under Judge Donald Emslie.
 
2009
 
Hannah's first year out as a puppy is #7 Weimaraner in Canada for 2009.
 
September 25, 2009
Hannah wins a Group 4 at the Lloydminister Kennel and Obedience Club under Judge Nancy Popovich.
Hannah wins a Group 3 at the Lloydminister Kennel and Obedience Club under Judge Lynn Storeshaw.
 
September 5,6 and 7, 2009
Ryder wins Best of Opposite Sex at the Kamloops and District Kennel Club under Judge Mr. H Pybus, Mr. W Thompson and Mr. T Stacey.
 
September 6, 2009
Hannah wins the All Breed Sweeps at the Kamloops and District Kennel Club Show under Judge Michelle Rowton.
 
August 2, 2009
Hannah places second at the Breeder Sweeps from the Open Class ( 1 year of age and under 7 years of age with Dogs and Bitches judged together) at the Alberta Kennel Club Show under Judge Deborah Schenher.
 
July 17, 2009
Hannah wins Best of Breed and a Group 2 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Butch MacDonald.
Chili wins Winners Bitch at the Prince George Kennel Club Show under Judge Butch MacDonald for a 1 point win.
July 18, 2009
Hannah wins Best of Breed and a Group 1 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Martin Doherty.
Tikka wins Winner Bitch at the Prince George Kennel Club Show under Judge Martin Doherty for a 1 point win.
Hannah wins Best of Breed and a Group 2 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Thomas Alexander.
Chili wins Winners Bitch at the Prince George Kennel Club Show under Judge Thomas Alexander for a 1 point win.
July 19, 2009
Hannah wins Best of Breed and a Group 2 at the Prince George Kennel Club Show under Judge Charles Cyopik.
Tikka wins Winner Bitch at the Prince George Kennel Club Show under Judge Charles Cyopik for a 1 point win.
 
June 27, 2009
Hannah wins Winner Bitch, Best of Winner and Best of Breed for her first American point at the Bell Vernon Kennel Association Show under JudgeWalter Pinsker.
Ryder wins Winners Dog and Best of Opposite Sex for his first American point at the Bell Vernon Kennel Association Show under Judge Walter Pinsker.
 
May 16, 2009
Chili wins Winner Bitch, Best of Opposite and Best Puppy in Breed at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Chris Neilson for a 1 point win.
Shalamar wins Winners Bitch and Best of Opposite Sex at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Honey Glendenning for a 1 point win.
May 17, 2009
Shalamar wins Winners Bitch and Best of Opposite Sex at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Donna Cole for a 1 point win.
Shalamar wins Winners Bitch and Best of Opposite Sex at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Jacqeline Rusby for a 1 point win.
May 18, 2009
Shalamar wins Winners Bitch and Best of Opposite Sex at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Robert Verhulst for a 1 point win completeing her Championship.
Shalamar wins Winners Bitch and Best of Opposite Sex at the Fort St. John and District Kennel Club Show under Judge Sheila Verhulst for a 1 point win and can now be moved up to Specials. 
 
May 2, 2009
Hannah wins the All Breed Puppy Sweeps at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Roy Juliusson.
Hannah wins Best of Winners and BOS and BP at the Lakes District Kennel Club under Judge Everett Mincey for a 3 point win completeing her Championship.
Hannah wins Best of Winners and BOS and BP at the Lakes District Kennel Club under Judge Marilynn Mincey for a 3 point win and can now be moved up to Specials.
May 3, 2009
Hannah wins BOS and BP at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Bud Haverstock.  First show as a Special.
Shalamar wins Best of Winners at the Lakes District Kennel Club Show under Judge Bud Haverstock for a 3 point win.
Shalamar wins Best of Winners and BOS at the Lakes District Kennel Club Show under Judge John Ross for a 3 point win.
Hannah wins BP at the Lakes District Kennel Club Show under Judge John Ross.
 
April 10, 2009
Shalamar wins Reserve at the Renaissance Dog Association Show under Judge Luiz Silva.
April 11, 2009
Hannah wins Best of Winners and BP at the Renaissance Dog Association Show under Judge Carol Esterkin for a 2 point win.
April 12, 2009
Hannah wins Best of Winners and BP at the Renaissance Dog Association Show under Judge John Rowton for a 3 point win.
Shalamar wins Reserve at the Renaissance Dog Association Show under Judge John Rowton.
April 13, 2009
Hannah wins Winners Female and BP at the Renaissance Dog Association Show under Judge Dr. Harry Smith for a 2 point win.

 

[Refresh/Reload]

Images & Text in this site are Copyright - DO NOT COPY!

Web By DogWebs Premium

EDIT